دوره 15، شماره 2 - ( 4-1397 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 107-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار، دانشگاه خلیج فارس، گروه مدیریت صنعتی، بوشهر
چکیده:   (2780 مشاهده)
انتخاب سهام مناسب در بورس به منظور کسب بیشترین عایدات مهم‌ترین موضوعی است که ذهن سرمایه‌گذاران را مشغول می‌کند. در این راستا، ارزیابی عملکرد مالی شرکت‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاران در اتخاذ تصمیمات مناسب سرمایه‌گذاری کمک کند. یکی از راه‌های ارزیابی عملکرد، اولویت‌بندی سهام شرکت‌ها بر اساس معیارهای مالی مختلف است.
این تحقیق از روش برنامه‌ریزی ترجیحات لگاریتمی فازی ترکیبی جهت اولویت‌بندی سهام شرکت‌های«صنعت چندرشته‌ای صنعتی» استفاده می‌کند. روش مذکور یک مدل برنامه‌ریزی غیرخطی دو مرحله‌ای است که درجه اهمیت نسبی سهام شرکت‌ها و معیارهای ارزیابی عملکرد را از ماتریس مقایسات زوجی فازی استخراج می‌کند.
یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد سهام شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بهترین عملکرد و سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید ضعیف‌ترین عملکرد را در طی دوره ارزیابی عملکرد (سال 95) داشته‌اند. هم‌چنین معیارهای «سود هر سهم» و «P/E» بیشترین تأثیر را در ارزیابی عملکرد سهام شرکت‌ها از دید تحلیلگران بازار سرمایه دارا می‌باشند.
با توجه به نتایج به دست آمده پیشنهاد می‌شود از این روش در سطح وسیع‌تر برای تشکیل پرتفوی سرمایه‌گذاری استفاده شود. هم‌چنین لازم است سرمایه‌گذاران مختلف در تحلیل خود از سهام شرکت‌ها، معیارهای «سود هر سهم» و «P/E» را مورد توجه بیشتری قرار دهند.
 
متن کامل [PDF 384 kb]   (744 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/2/25 | پذیرش: 1395/9/10 | انتشار: 1397/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.